Dzięki inkubatorom przedsiębiorczości wiele osób spełniło marzenia o własnej firmie. Jak dokładnie działają takie podmioty?
Inkubator przedsiębiorczości – co to pojęcie oznacza?
Inkubator przedsiębiorczości to jednostka organizacyjna, której celem jest wspieranie rozwoju przedsiębiorstw. Może mieć różną formę prawną. Najczęściej oferta inkubatorów kierowana jest do młodych przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm, studentów i młodzieży. Inkubatory pozwalają na założenie własnego biznesu bez opłat, zobowiązań i podatków.
Jak działają inkubatory przedsiębiorczości?
Funkcjonowanie w ramach inkubatora to w pewnym sensie “firma bez firmy”. Masz swoją nazwę, ale tak naprawdę działasz jako projekt. Jeśli wystawisz fakturę, będą na niej dane inkubatora. Zarobione pieniądze również lądują na subkoncie, z którego musisz je wypłacić. Z inkubatorem podpisujesz umowę zlecenie.
Wady i zalety inkubatorów
Największą zaletą inkubatorów są niskie koszty prowadzenia działalności. Jedyna opłata to ok. 400 zł miesięcznie. Kolejny plus to możliwość konsultacji z prawnikami lub księgowym. Do wad należy natomiast bycie uzależnionym od większego podmiotu oraz trwające czasem bardzo długo procedury. Czy warto więc korzystać z inkubatorów przedsiębiorczości? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, analizując wszystkie aspekty takiego rozwiązania. Korzystanie z inkubatora będzie na pewno dobrą opcją na początek – kiedy dopiero chcemy przetestować nasz pomysł.
Olga, f: StartupStockPhotos / Pixabay