Milion smartfonów 5G!

Nadeszła wiosna, a wraz z nią najnowsze technologie w smartfonach działających w sieci piątej generacji, czyli 5G!

W styczniu tego roku przewidywano, że jeszcze w 2019 roku pierwszy milion telefonów obsługujących połączenia 5G zostanie sprzedany. Nie jest to ogromna liczna, jeśli weźmiemy pod uwagę łączną liczbę sprzedanych smartfonów, czyli 1,5 mld. Na początku jednak nowoczesna technologia oznacza też wysokie ceny.

Firma Deloitte przewiduje (dane z raportu „Global TMT Predictions”), że w 2020 r. liczba ta znacznie się zwiększy – aż do 15-20 mln. Co więcej, te innowacyjne smartfony sprawią, że dojdzie do wzrostu sprzedaży w tym segmencie.

Premiery kilku smartfonów 5G już za nami, ale nadal mamy niedosyt szczegółów. Podczas targów MWC technologia 5G niemal królowała, gdyż była niemal na każdym stoisku. Jednak dostawcy usług dopiero zaczynają modernizację sieci, a zatem z technologii tej skorzystają jedynie nieliczni.

Mimo to zainteresowanie 5G jest ogromne – podczas MWC Samsung, Huawei, LG, ZTE czy też Xiaomi zaprezentowały już swoje smartfony z 5G i podały przybliżone daty zadebiutowania tych modeli w sprzedaży, a np. Sony pokazało na razie prototyp. Na ten moment lepiej się wstrzymać z zakupem takiego telefonu, aż na dobre wejdzie ona na rynek. Warto dodać, że nawet iPhone’y nie zostaną w tym roku wyposażone w modem 5G, a z kolei Samsung wypuścił model S10 – i jest to zarazem pierwszy telefon 5G, który trafił do sprzedaży.

Ewela, f: lshman000 /Pixabay