3 maja, czyli Światowy Dzień Hasła

Od 2013 w każdy pierwszy czwartek maja jest obchodzony Światowy Dzień Hasła.

Jak ważne są skuteczne hasła dostępowe zarówno do sprzętów elektronicznych, jak i usług świadczonych online, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że nasze hasło będzie trudne do sforsowania, dla każdego, kto chciałby się tego zadania podjąć. W sieci można znaleźć mnóstwo przykładów włamań na konta zarówno na portalach społecznościowych, konta e-mailowe, jak i konta bankowe. Używane w Internecie hasła stanowią ważny element ochrony dóbr osobistych przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich.

Eksperci podkreślają, że stworzenie hasła o odpowiednim poziomie bezpieczeństwa wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. Takie hasło powinno zawierać minimum 8 znaków, nie powinniśmy także używać łatwych do odgadnięcia wyrazów ani nazw czy imion kojarzących się z naszą osobą. Można je bez problemu skojarzyć z naszych kont w mediach społecznościowych i wykorzystać. Dobre hasło powinno ponadto zawierać znaki specjalne, cyfry i litery. Niestety pomimo tego, że stworzenie trudnego hasła wcale nie jest tak trudne, to badania pokazują, że aż 80% internautów posługuje się tym samym hasłem wszędzie w sieci lub tylko nieznacznie je modyfikuje.

Użytkownicy niechętnie tworzą nowe hasła, ponieważ wychodzą z założenia, że jedno hasło łatwiej jest zapamiętać niż kilka innych. Jednak i na ten problem jest już skuteczne rozwiązanie. Wystarczy wykorzystać manager haseł dostępny w większości popularnie stosowanych programów antywirusowych.

(MM / Fot. Pixabay/cc0)