Czerwcowa konferencja Apple

5 czerwca br. odbyła się konferencja Apple WWDC 2017. Zaproszeni zostali na nią liczni programiści oraz deweloperzy, po raz pierwszy oglądając nowe wyroby marki.

Konferencja AppleSpotkanie dotyczyło głównie dodatków do oprogramowań Apple. Pojawiły się również różne nowości sprzętowe i kilka dość ciekawych gadżetów. Czy jednak propozycje amerykańskiej korporacji, reklamowane jako przełomowe odkrycia, rzeczywiście zachwyciły gości konferencji?

Głośnik HomePod

Według Apple to nowy dźwięk domu. Wyposażony w specjalny procesor A8 miał zapewniać zupełnie inną, niesamowitą jakość głosu. Co z tego wyszło? Według osób, które mogły przetestować urządzenie, jest on znacznie gorszy od występujących już na rynku głośników. Co prawda oferuje dodatkowe funkcje, bo można go obsługiwać głosowo i połączyć z platformą Apple Music, jednak na pewno nie jest wart swojej ceny. Ten, kto ma na zbyciu 350 dolarów, już niedługo będzie mógł przeznaczyć je na głośnik HomePod.

System iOS 11

To chyba najciekawsza propozycja Apple. System iOS 11 od 5 czerwca testowany jest przez samych deweloperów. Zwykli śmiertelnicy będą mogli sięgnąć po niego dopiero jesienią. Czy mają na co czekać? Raczej tak, gdyż nowe oprogramowanie oferuje to, czego jak dotąd na rynku nie było – pozwala użytkownikom urządzeń Apple przelewać między sobą pieniądze i to poprzez standardową aplikację „Wiadomości”.

Modernizacji uległa też funkcja Siri. Przystosowano ją do wykonywania tłumaczeń między dwoma obcymi językami – m.in. językiem włoskim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim, chińskim oraz angielskim. Siri zostanie wykorzystana przez liczne aplikacje.

Jako ciekawostkę możemy podać, że funkcja Siri została już wstępnie przetestowana przez dwa polskie biura tłumaczeń:

  • Biuro Tłumaczeń Przysięgłych Języka Hiszpańskiego Piedra del Sol, Warszawa, http://www.piedradelsol.pl
  • Biuro Tłumaczeń Języka Rosyjskiego Lingua Russica, Lubartów, https://www.linguarussica.pl