Polisa na życie to jeden z popularnych produktów finansowych. Ubezpieczyciele oferują wiele pakietów o różnym zakresie. Wielu z nas decyduje się na nie nieświadomie, pod wpływem namowy agenta lub pośrednika. Podpowiadamy, czy warto się na nie decydować i ew. na jakie konkretnie.
Przede wszystkim musisz pamiętać, że pakiet ubezpieczeniowy, autocasco itd. ma Ci pozwolić uniknąć poważnych i dotkliwych konsekwencji, m.in. strat materialnych. Kiedy? Np. z powodu powodzi albo pożaru domu. W zamian za co miesiąc opłacaną składkę, dokonujesz transferu odpowiedzialności na ubezpieczyciela. Jeśli zaś ktoś uszkodzi Twój samochód, możesz liczyć na odszkodowanie jako rekompensatę strat.
Polisa na życie
Polisa na życie to jedno z najpopularniejszych ubezpieczeń. Możesz ją wykupić, by zabezpieczyć bliskich w razie swojej śmierci – żonę/męża i dzieci. Co miesiąc odprowadzasz ustaloną składkę, a zakład ubezpieczeń wypłaci Twojej rodzinie określoną kwotę. Umowę można zawrzeć dożywotnio lub na określony czas.
Polisy na życie mają różny zakres – warto rozszerzyć ją m.in. o ochronę na wypadek niezdolności do pracy i inwalidztwa. Dostępne są też dodatkowe zabezpieczenia, np. na wypadek operacji, rehabilitacji, zawału, pobytu w szpitalu, w razie wypadku itd. Warte rozwagi są też ubezpieczenia na życie grupowe – na takie rozwiązanie często decyduje się m.in. pracodawca, który pokrywa część lub całą składkę.
Polisa inwestycyjna
Terminowa polisa zapewnia ochronę w określonym czasie, np. na 30 lat. Jeśli polisa pełni jedynie funkcję ochronną i w tym czasie nic Ci się nie stanie, składki „przepadną”. Są też ubezpieczenia, które można traktować jak inwestowanie pieniędzy – to tzw. polisy inwestycyjne.
Możesz wybierać spośród rozmaitych funduszy – m.in. fundusze akcji, fundusze obligacji itd. Warto wiedzieć, że polisy inwestycyjne są produktem długoterminowym – opłacają się kilkunasto- lub kilkudziesięcioletnie. Jeśli wycofasz się przed czasem, możesz wiele stracić – ubezpieczyciel nalicza opłatę likwidacyjną i może ona wynieść nawet kilkadziesiąt procent kapitału!
Polisa posagowa
Jednym z wariantów ubezpieczenia ochronnego i inwestycyjnego jest polisa posagowa – wtedy dziecko otrzymuje określoną sumę pieniędzy (po uzyskaniu pełnoletniości). Polisa to o tyle unikalny produkt, że w razie śmierci rodzina już w trakcie obowiązywania umowy, dziecko otrzyma co miesiąc rentę.
Polisa samochodowa
Ubezpieczenie samochodu to obowiązkowe OC, ale też AC. Autocasco przydaje się na wypadek kradzieży auta, stłuczki, warunków atmosferycznych niekorzystnych dla auta itd. Nie warto oszczędzać i rezygnować z AC – koszty naprawy samochodu nawet po niedużej stłuczce zwykle są znacznie wyższe niż składka odprowadzana na dodatkowe ubezpieczenie.
Polisa zdrowotna
Wygodny kontakt z przychodnią zapewni nam prywatna opieka medyczna, dlatego też popularnością cieszą się polisy zdrowotne. Pakiety medyczne można dopasować do swoich potrzeb, można uniknąć kolejek itd. Rynek tego typu ubezpieczeń co roku rośnie o około 3 procent.
Wszystkie polisy i ubezpieczenia dostępne tu.
Kk / pixabay / vitalworks