Planowane zmiany w działalności Facebooka

Mark Zuckerberg zapowiedział zmiany, które będą miały za zadanie znacznie lepszą niż dotychczas ochronę prywatności użytkowników. Sprawdźmy zatem, co się zmieni na początek?

Na pierwszy ogień pójdzie rezygnacja z możliwości wyszukiwania znajomych po numerze telefonu. Wcześniej zostało one wprowadzone, ponieważ sukces Facebooka niejako pokrywa się w czasie z szerokim rozwojem rynku smartfonów. Było więc jasne, że należy udostępnić możliwość znajdowania znajomych po numerach zapisanych w naszej książce telefonicznej. Miało być to prostą i łatwą funkcjonalnością, która zbliży do siebie znajomych, którzy i tak na co dzień kontaktują się drogą telefoniczną czy SMS-ową.

Jednakże na fali afery związanej z nielegalnym użytkowaniem danych przez prywatne firmy np. Cambridge Analitica wielu użytkowników popularnego portalu społecznościowego uświadomiło sobie nagle, że wcale nie chcą udostępniać swoich danych oraz danych swoich znajomych prywatnym podmiotom. Wiele osób z Facebooka odeszło, a wiele nadal nosi się z taką decyzją. W tej sytuacji administratorom nie pozostało nic innego jak zweryfikować swoje wcześniejsze działania i przyjrzeć się funkcjonalnościom, które są dostępne.

Po analizie podjęto decyzję o rezygnacji z możliwości wyszukiwania znajomych poprzez numer telefonu, ponieważ było to narzędzie nader często wykorzystywane przez oszustów. Pozostaje mieć nadzieję, że przyczyni się to znacząco do poprawy naszego bezpieczeństwa i zostaną podjęte kolejne kroki w celu podniesienia komfortu użytkowania portalu.

(MM / Fot. Pixabay/cc0)