Rok 2019 – wyzwanie dla polskiej gospodarki

Zarówno polska, jak i światowa gospodarka stoją w obliczu wielu wyzwań – to m.in. brexit, potencjalna światowa wojna handlowa, 500+ i inne działania rządu itd. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Wiele pytań krąży też wokół gospodarki niemieckiej, a przecież Niemcy to nasz najważniejszy partner gospodarczy. Każda zmiana będzie miała wpływa także na sytuację w naszym kraju, dlatego też musimy śledzić ruchy zachodzące u naszych sąsiadów.
Wskaźnik PMI dla Polski spadł w grudniu do 47,6 pkt. – w listopadzie wynosił z 49,5 pkt. Od kwietnia 2013 roku jest to najsłabszy wynik – wartość poniżej 50 pkt oznacza spowolnienie gospodarki.

Co więcej, przedsiębiorcy coraz bardziej odczują brak wykwalifikowanych pracowników, którzy wyjeżdżają za granicę. Z kolei wzrost stawek za energię oznacza wyższe koszty funkcjonowania firm, głównie przedsiębiorstw prywatnych.

Rosną też wydatki socjalne, co wraz z obniżeniem wieku emerytalnego może doprowadzić do odczuwalnego pogorszenia relacji deficytu do PKB.
Rok 2019 to również nowe przepisy prawne, w związku z którymi wzrosną koszty funkcjonowania firm. Nic dziwnego, że aż 95 proc. przedsiębiorców obawia się zmian w podatkach i wyższych kosztów zatrudnienia – dane z badania zrealizowanego przez Konfederację Lewiatan. Wśród obaw są też niepewność co do sytuacji gospodarczej, malejący popyt, wzmożone kontrole urzędów i ogólnie pogarszająca się sytuacja na rynku.

KKw, fot.geralt/Pixabay