Cyberprzestępcy chwalą się ostatnio coraz wyższą skutecznością. Za cel obrali sobie urządzenia mobilne, przeważnie gorzej zabezpieczane niż komputery.
Istnieje szeroka gama zastosowań telefonów komórkowych. Obecnie większości ludzi służą one do przeglądania stron internetowych, korzystania z bankowości czy kontaktowania się z innymi przy pomocy mediów społecznościowych. Niestety mnoga ilość zastosowań samym cyberprzestępcom daje spore pole do popisu. W 2016 r. liczba zainfekowanych urządzeń mobilnych była trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Orange Polska.
Jak działają cyberprzestępcy?
Cyberprzestępcy uwielbiają posługiwać się technikami socjotechnicznymi, bazującymi na społecznej nieświadomości. Umiejętnie wykorzystują także oprogramowania telefoniczne i aplikacje zainstalowane przez użytkowników smartfonów, wprowadzając do nich wirusy. Trzeci sposób ataków to malware. Nazwą określa się wszystkie złośliwe oprogramowania.
Jak zabezpieczyć się przed atakami?
Na każdym urządzeniu mobilnym należy zainstalować program antywirusowy oraz pamiętać o jego aktualizowaniu. Ważne jest również, by zawsze posiadać bieżącą wersję swojego systemu operacyjnego. Ludzie powinni być świadomi czyhających na nich zagrożeń. Wykorzystując telefon do przeglądania sieci, trzeba pamiętać, aby nie włączać na nim niesprawdzonych stron, nie otwierać linków umieszczanych w wiadomościach mailowych i zawsze badać wiarygodność aplikacji. Takie działania powinny zmniejszyć ilość cyberataków.