Założenie własnej firmy wymaga dokładnego zapoznania się z kwestiami podatkowymi. Mowa tu nie tylko o podatku dochodowym, ale także podatku od towarów i usług.
Czy każdy przedsiębiorca jest płatnikiem VAT?
Nie każdy, kto rejestruje działalność gospodarczą, automatycznie staje się płatnikiem podatku od towarów i usług. Niektórym bowiem przedsiębiorcom przysługują zwolnienia z VAT. Mogą one mieć charakter przedmiotowy lub podmiotowy. Jeśli więc okazuje się, że zakładasz firmę, ale nie musisz płacić podatku VAT, powinieneś po prostu zastanowić się, czy bycie tzw. vatowcem jest dla Ciebie opłacalne. Bycie płatnikiem VAT jest korzystne na przykład wtedy, kiedy dokonujesz dużo zakupów firmowych ze względu na możliwość odliczeń faktur kosztowych.
Zwolnienia z podatku VAT
Uprawnieni do skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT są ci przedsiębiorcy, których obrót ze sprzedaży opodatkowanej wyniósł w poprzednim roku podatkowym mniej niż 200 000 złotych. Niektóre firmy skorzystają też ze zwolnienia ze względu na przedmiot działalności, między innymi lekarze czy usługi ubezpieczeniowe. W artykule 43 ustawy o VAT można znaleźć pełną listę usług.
Kiedy trzeba być podatnikiem VAT
W przepisach są też określeni podatnicy, którzy nie mogą skorzystać ze zwolnienia ze względu na obroty. Są to podatnicy zajmujący się dokonywanie dostaw niektórych towarów, energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych, samochodów osobowych, budynków i terenów budowlanych oraz świadczący usługi prawnicze, jubilerskie i w zakresie doradztwa rolniczego. Z przepisami podatkowymi należy dokładnie zapoznać się przed zarejestrowaniem działalności, aby nie narazić się na konsekwencje ze strony urzędu skarbowego.
Olga, foto: rawpixel/Pixabay