Czeka nas prawdziwa grafenowa rewolucja

Najbliższa dekada ma przynieść spektakularne zmiany w codziennym zastosowaniu grafenu. Już dzisiaj warto się na nie przygotować.

Szacuje się, że pierwsze elastyczne telefony komórkowe posiadające w swoim składzie grafen mogą z powodzeniem powstać w przeciągu 5 – 10 lat. A to tylko jedno z rozwiązań, do którego można zastosować grafen. Inne to np. inteligentne ubrania, czujniki napięcia skóry, elektroniczne tatuaże mające za zadanie monitorowanie rytmu serca czy wkładki do butów przeznaczone dla osób chorujących na cukrzycę. Wykorzystanie i stopniowa komercjalizacja użycia tego niezwykłego materiału należą zdecydowanie do największych wyzwań współczesnego świata naukowego.

Powstało nawet konsorcjum badawcze Graphen Flagship pod auspicjami Wspólnoty Europejskiej, które zrzesza naukowców z 23 krajów Unii Europejskiej. Współpracuje ono zarówno z przemysłem, jak i uniwersytetami celem wyprowadzenie grafenu z laboratoriów w ciągu maksymalnie 10 lat. Jego działania można zasadniczo podzielić na trzy obszary. Pierwszym jest ocena potencjału grafenu oraz jego wytwarzania na skalę przemysłową.

Drugim jest identyfikacja wszystkich możliwych urządzeń, gdzie grafen można wykorzystać. Trzeci zaś to integracja wszystkich rozwiązań w ostatecznych produktach. Dziedzin, w których prognozuje się wykorzystanie grafenu, jest wiele, należą do nich między innymi urządzenia biomedyczne, środowisko, zdrowie, urządzenia elektroniczne oraz telekomunikacyjne, czujniki czy magazynowanie energii.

(MM / Fot. Pixabay/cc0)