Franczyza – pomysł na własny biznes

Marzysz o własnym biznesie? Nie masz jednak pomysłu, na co postawić? Jednym z popularnych wyborów jest franczyza – jeśli zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, poniżej kilka szczegółów.
Na czym jednak polega franczyza?
To działalność oparta na licencji franczyzowej, jedno z najpopularniejszych i pewniejszych rozwiązań, a także szansa na zarobek. Działalność na licencji franczyzowej to prawo i obowiązek prowadzenia wybranej działalności zgodnie z obowiązującymi zasadami ustalonymi przez udzielającego licencję. Franczyzodawca i franczyzobiorca współpracują na podstawie umowy franczyzy, w tej zaś zawarte są wszystkie prawa i obowiązki obu stron (np. zachowanie poufności informacji itd.).
Różne branże, różne budżety
Możesz wybrać franczyzę, ale najpierw musisz określić, ile chcesz i możesz zainwestować – np. 10 tys. zł, 100 tys. zł, a może 500 tys. zł? Określ też kategorię, która Cię interesuje – mogą to być m.in. Nieruchomości, Finanse i bankowość, Uroda i fitness, Turystyka i hotele, Artykuły spożywcze i przemysłowe, Edukacja, Handel, Usługi czy też Gastronomia. Decydując się na franczyzę, możesz zatem prowadzić np. kawiarnię, piekarnię czy sklep spożywczy, stację paliw, sklep odzieżowy i/lub obuwniczy, gabinet spa lub fryzjerski, lodziarnię itd.
Tanie franczyzy – do 10 tys. zł
Jeśli nie chcesz jednak za bardzo ryzykować, pomysłów na biznes za mniej niż 10 tysięcy też nie brakuje – i to w kilku branżach. Co na przykład? Szkołę języka angielskiego, innowacyjne biuro rachunkowe, biuro matrymonialne czy też stoisko z książkami, wyspa z kosmetykami itd. Najtańsze franczyzy wiążą się z zainwestowaniem około 1,5-2 tys. zł.
Jakie opłaty?
Weź też jednak pod uwagę, że kwoty te to zwykle tzw. opłaty wstępne, koszty licencji, a do nich trzeba jeszcze doliczyć m.in. koszty wyposażenia lokalu itd. Możesz co prawda wybrać biznes niewymagający lokalu, np. stoisko, wyspę, mobilną firmę itd., co znacznie obniża koszty. Wiedzę, wsparcie i szkolenia otrzymasz jednak tylko za odpowiednią i wcześniej ustaloną gratyfikację. Przede wszystkim bowiem trzeba być gotowym na zainwestowanie swojego kapitału w konkretną działalność, a często także ponoszenia comiesięcznych opłat.
Co dostaniesz w zamian?
Są też takie firmy, które pobierają za franczyzę nie tylko opłatę licencyjną na początku Twojej działalności, ale także opłatę miesięczną – może być ona stała lub wynikać z przychodów, jakie Twój biznes będzie generował. Może wydawać się to nieopłacalne, ale daje to możliwość prowadzenia działań pod znaną i lubianą przez klientów marką. Przecież zyskujesz prawo do korzystania ze sprawdzonego systemu biznesowego i wiedzy pozyskanej przez kogoś wcześniej, co znacznie minimalizuje ryzyko.
Co więcej, można otrzymać kompleksowe wsparcie, w tym m.in. pakiet szkoleń – także dla pracowników, wiedzę „know-how”, pomoc przy wyborze lokalizacji i przygotowaniu lokalu, pomoc handlową i techniczną, prawo do używania znaku towarowego, opiekę i materiały reklamowe, a także wiele porad dotyczących marketingu i promocji swojej działalności.

KKw,fot.jarmoluk/Pixabay