Narzędzia i materiały grawerskie – przegląd rozwiązań

Na rynku dostępny jest szeroki zakres materiałów i akcesoriów grawerskich, z których powszechnie korzystają różne zakłady, pracownie reklamowe i inne firmy. Dobra jakość narzędzi i materiałów oraz sprawdzone technologie i rozwiązania wpływają na efekt końcowy, czyli udaną reklamę. Jakie narzędzia są obecnie dostępne?

Wśród materiałów grawerskich warto wyróżnić m.in. aluminium anodowane, laminaty grawerskie czy mosiądz grawerski, z narzędzi frezy, środki do znakowania laserem metali, ceramiki i szkła, a produktów – naklejki wypukłe, pleksi, plotery, laminaty i folie grawerskie. Do wykorzystania są także sprawdzone rozwiązania i nowoczesne technologie – przyjrzyjmy się bliżej wybranym z nich.

Plotery. Plotery laserowe do grawerowania i cięcia, a także plotery tnące do folii to nowoczesne urządzenia powszechnie wykorzystywane w tej branży. Ploter laserowy to komputerowe urządzenie służące do pracy z dużymi płaskimi powierzchniami. Mają one szerokie możliwości – mogą wycinać wzory, nanosić obrazy czy grawerować. Ploterów używają przede wszystkim graficy komputerowi czy poligrafowie.

Blachy grawerskie. Blachy aluminiowe i mosiądz służące do grawerowania mechanicznego i laserowego. Występują w różnych kolorach.

Laminaty i folie grawerskie. Folie to tworzywa do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych, służące do obróbki mechanicznej i laserem. Folie są elastyczne, cienkie i lekkie, podatne na obróbkę. Różne typy profesjonalnych laserów to podstawowe urządzenie do grawerowania w metalu, szkle, drewnie czy tworzywach sztucznych.

Pleksi. Bardzo uniwersalny materiał o szerokim zastosowaniu. Przezroczyste pleksi może też zastąpić tradycyjną szybę, ale jego podstawowe wykorzystanie to branża marketingowa, budowlana i przemysłowa. Pleksi służy do tworzenia form reklamy zewnętrznej. Jest odporna na działanie promieni ultrafioletowych, ma dobre właściwości fizykochemiczne, jest lekki i trwały.

Ewelina
Fot.andreas160578/Pixabay