Plexi jako tworzywo o szerokiej gamie zastosowań

Obecnie coraz częściej widuje się artykuły z plexi. Materiał ten jest na szeroką skalę stosowany w przemyśle i doceniany m.in. za łatwość przycięcia do właściwie dowolnego kształtu. Gdzie najczęściej możemy spotkać elementy z plexi?

Czym właściwie jest plexi?

Plexi to przezroczyste tworzywo sztuczne. Jego głównym składnikiem jest polimer, a z wyglądu przypomina ono trochę plastik, coraz częściej będąc jego zamiennikiem. Choć plexi otrzymuje się jako tworzywo bezbarwne, możliwe jest jego zabarwienie. Obecnie materiał ten jest wykorzystywany na szeroką skalę, na co zapewne wpływa bardzo łatwa obróbka plexi. Zabiegi takie jak frezowanie czy gięcie plexi pozwalają dostosować tworzywo do potrzeb. Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na zamawianie pleksi na wymiar.

Nie tylko meble i gabloty

Łatwo dostępne frezowanie pleksi, a także jego gięcie i przycinanie, sprawia, że artykuły z plexi sprawdzają się w reklamie, budownictwie oraz przemyśle. Wykonać z nich można różne formy przestrzenne, np. litery, a także oszklenia drzwi, części maszyn, okna samolotów czy tablice podświetlane. Cięcie laserowe plexi pozwala przyciąć płytę do właściwie dowolnego kształtu, co umożliwia precyzyjne wykonanie nawet drobnych części składowych. W razie potrzeby materiał można też zabarwić, a więc może pełnić funkcje techniczne lub dekoracyjne. Kiedy więc łatwa obróbka plexi połączy się z innymi zaletami, takimi jak wysoka odporność na warunki atmosferyczne, otrzymamy odpowiedź, dlaczego tworzywo to coraz częściej wypiera plastik i szkło.

Olga, foto: sanremo-domains / Pixabay