Tusze i tonery do drukarek

Nie każdy potrafi rozróżnić, czym różni się tusz od tonera, a toner od kartridża. Poniżej uporządkujemy te podstawowe informacje.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej drukarki, sprawdź nie tylko jej cenę i możliwości, ale także oblicz wydatki, jakie będą niezbędne do jej użytkowania. Jednym z ważnych czynników są ceny tuszu lub tonerów. Wybór odpowiedniego tuszu lub tonera jest niezbędny dla sprawnego działania danej drukarki.

Tusze – do drukarek atramentowych. Podstawowe rodzaje

Tusze to produkty przeznaczone do drukarek atramentowych, ale trzeba liczyć się z koniecznością ich regularnej wymiany. Częste używanie atramentówek pociąga za sobą konieczność częstych wydatków na tusz. Wysokiej klasy tusz powinien być kompromisem między jakością wydruku a ceną.

Wyróżniamy dwa rodzaje tuszy do drukarek:

– tusz pigmentowy – składa się z drobnych, stałych pigmentów. Wyróżnia się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne, jak m.in. wpływ promieni UV.

– tusz barwnikowy (kropelkowy) – stanowi przeciwieństwo tuszu pigmentowego. Nie jest odporny na czynniki atmosferyczne oraz zewnętrzne, ale zapewnia wysoką jakość wydruku.

Tonery – wkłady do drukarek laserowych

Tonery z kolei są przeznaczone do drukarek laserowych, są odpowiednikami tuszy, ale w tego rodzaju urządzeniach. Są to pojemniki z kolorową substancją w formie proszku. W trakcie drukowania proszek zamienia się w tekst lub rysunek i otrzymujemy wyraźny wydruk. Skład chemiczny tonerów zależy od producenta, może być bardzo zróżnicowany.

Ceny obu materiałów są dość podobne. Podczas wyboru urządzenia weź pod uwagę jakość i częstotliwość wydruku. Do intensywnego użytkowania polecamy toner, a na potrzeby domowe wystarczy maszyna atramentowa oraz tusz.

Kartridże – zasobniki

Kartridże to inaczej zasobniki – może to być różna substancja w zależności od rodzaju urządzenia. W drukarkach atramentowych jest to tusz, a w laserowych – toner. Jednak możliwości zastosowania kartridży jest więcej, występują również m.in. w kserokopiarkach.

Polecany sklep z tonerami i tuszami do drukarek: www.tanie-tonery.eu

KarKw, f: Magnascan / pixabay